Menu

  • Bize Ulaşın +90 532 414 31 14

  • Çalısma Saatleri 09:00 - 18:00

  • İletişim info@misirtalkpudra.com

TALK PUDRASI KULLANIM ALANLARI

Boya Sanayisi

Yaprak ve lif özelliğine sahip talklar, yağ absorblama özelliklerinden dolayı boya ve benzeri yağ yapımında kullanılmaktadır. Talk 325 mesh' lik elekten geçebilmelidir. Boya sanayiinde kullanılan talk öğütüldüğünde son derece beyazve tenörü yüksek olmalı. Talk lifi boya tabakacıklarının biribirine ve yüzeye kenetlenmesini sağlar. Ağır boya materyallerinin çökmesini önleyerek, boyanın daha homojen olabilmesini sağlar.

Böcek İlacı

Haşerelere Karşı Talk haşere öldürücü ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İlaca toksik etki, istenen yoğunluk ve az aşındırıcılık özelliklerini kazandırır

Kağıt Sanayisi

Talk, yumuşak olması, tane boyutu, mürekkep emme ve suda erime özelliği nedeni ile kağıt sanayiinde rahatça kullanılabilmektedir. Ancak kullanılan talkın CaCO3 oranı %2-5' ten fazla olamamlı ve başka mineral içermemelidir.

Kozmetik Sanayisi

Talkın istenilen tane boyutunda elde edilmesi kolay olduğundan ve kimyasal saflığı ve kayganlığından dolayı kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. İlaç sanayiide kullanılmakta olan talkta aranan özellikler, içerdiği lifsi ve sert minerallerin azlığı, arsenik ve demir miktarlarının düşük olmasıdır.

Kablo Sanayisi

Talk, kablo yapımında oldukça etkili ve tercih edilen bir maddedir. Geçirgenliği yüksek seviyede önler. Toz olarak kablo aralarında ve formülle dış kaplamada kullanılır.

Lastik Sanayisi

Talk iyi bir dolgu malzemesi olarak kullanılabilir. Ortalama tane boyutu 2µm dir. Elektriğe karşı dirençlidir ve lastiğe esneklik sağlar.

Döküm Sanayisi

Pota Malzemesi olarak kullanılır. Sıçağa dayanıklı olması, kalıp ve döküm arasında geçirgenliği önler. Ergimiş metalin üzerine kaplanarak havayla temas etmesini önler.

Gıda Sanayisi

Hayvan yeminde, mayada ve Sakızda dolgu maddesi olarak kullanılır. Şekerde ve çikolatada yapışkanlığı önleyici madde olarak kullanılır.

Seramik Sanayisi

Talkın genleşme özelliğinin çok az olması sayesinde banyo,mutfak seramiklerinde ve elektrik sobalarının plakalarında kullanılmasını sağlamıştır. Seramik sanayiinde kullanılan talkta fiziksel ve kimyasal yapı bakımından homojenlik istenir. Ayrıca, tane iriliği ve dağılımı ile pişirme rengi de önemlidir. Bileşiminde manganez ve demir ve fazla değişik tenolmamalıdır. Elektroseramik ve sırlamada impuritelerdir. CaO %0.5, demir oksit %1.5 ve Al2O3 %4' kullanılan talk saf magnezyum silikattır. Ayrıca kloritsiz kompakt talk (steatit) kullanılabilir.

Asfalt

Kullanıldığı maddeye sertlik ve sıçaga karşı dayanıklılık verir. Aynı zamanda kırılmazdır ve çatlamayı önler.

Gübre Sanayisi

Talk haşare karşı öldürücü ilaç yapımında da kullanılmaktadır. İlaca toksik etki, istenen yoğunluk ve az aşındırıcılık özelliklerini kazandırır.

Çatı Kaplama

Bu iş için genellikle düzük kalite talklar kullanılır.Bu yüzden hammadede beyazlık ve saflık aranmamaktadır.Aranan özellikler ,tane boyu ve dağılımı ile yağ emme özelliğidir.Talk,çatı yapımında erimiş asfaltı stabil duruma getirdiği için yangın ve hava koşullarına karşı iyi bir koruma sağlar.Talk ayrıca, yapım ve yerleştirmede çakılların veya çatı yollarının birbirlerine yapışmasını önler.